Štěstí není v baterii

Letošní Nobelovu cenu za chemii získali vědci z Ameriky a Japonska za vytvoření série iontových baterií. Říkají: „Tím učiníme lidstvo svobodným.“

Doposud museli lidé používat pouze elektrickou zásuvku, a teď vytvořili baterie, pomocí kterých se člověk může nezávisle pohybovat po celém světě.

Odpověď: Samozřejmě, dnes je velmi důležité, že člověk není závislý na zásuvce. No a co dál?
Nemyslím, si, že tento objev osvobodí lidstvo. Vše spěje k tomu, aby člověk zjistil, že jeho štěstí není v baterii. Ukazuje se, že lidstvo není šťastnější. Naopak, čím má více hraček, techniky a dalších věcí, tím více je zmatenější.

Otázka: Vždy zdůrazňujete, že žádný vynález na pozemské úrovni pro vás nic neznamená?

Odpověď: Ne, nic nám to nedá. Rozhodně! Jen to povede lidstvo k uvědomění si zla. Vše, co vymyslíme údajně ve prospěch našeho egoismu, nás povede ke zlu a k uvědomění si tohoto zla.

Poznámka: To znamená, že kdyby se lidstvo zastavilo, už by nic nevyvíjelo!

Odpověď: My se nemůžeme zastavit, protože egoismus nás vede k pokroku, abychom pochopili, že nám nezbývá nic jiného než napravit právě ego.

Otázka: A proč lidstvo stále více a více vynalézá?

Odpověď: Chce dosáhnout klidného a dobrého života. Ale ve výsledku se ukáže opak.

Poznámka: Skutečně – jaderná energie pro mírové účely byla využita jako energie, která vše ničí.

Odpověď: Ano, a tak je to vždy. Člověk nemůže vymyslet nic dobrého a správného. Nic!

Otázka: A který vynález byste nazval věčným a užitečným pro lidstvo a pro jeho štěstí?

Odpověď: Jen náprava zlé přirozenosti člověka. Nic jiného.

Poznámka: Ale člověk si nejdřív musí uvědomit svoji zlou přirozenost.

Odpověď: Vše ho vede k tomu, aby to pochopil. Svět se nachází ve stavu, kdy lidstvo neví kudy kam.
Kdysi jsme si mysleli, že nás zachrání socialismus, komunismus či kapitalismus nebo jiný druh svobody, liberalismus atd. Ale vše velmi rychle přichází k uvědomění si zla.

Poznámka: Řekl jste, že dříve byl vývoj lidstva linií vývoje egoismu: příští bude lepší, pak přijde komunismus. Nyní se egoismus jakoby uzavřel. To znamená, že jsme se propojili jako jedna vesnice, ve které probíhá stejný výzkum, lidstvo nepřijde k pochopení zla své přirozenosti.

Odpověď: Myslím, že přijdeme do stavu, kdy lidstvo řekne: „Bylo by lépe, kdybychom to nevymysleli!“ Co se týče atomu, můžeme to dnes již říct. A to samé o všem ostatním. A co bylo špatné v jeskyních? Co?! Absolutně nic. Když lidé vědí, co mají, pochopí, že jim to stačí.

Otázka: Je to tak, že když se lidé k sobě choulili u ohně, byli šťastnější než ti, kteří se pohybují s elektrickou baterií?

Odpověď: Samozřejmě! Nepochybně. Měli více možností být šťastní. Co se dá dělat? O tom je řečeno: „zvyšující se znalosti zvyšují smutek“ nebo „rostoucí bohatství zvyšuje utrpení.“

Otázka: Myslíte, že toto přísloví je dodnes aktuální?

Odpověď: Mnohem více!

Otázka: Nemůžeme přestat zvyšovat znalosti, egoismus nás k tomu vede!

Odpověď: Nemůžeme. Bohatství ani znalosti nemůžeme nezvyšovat. Egoismus nás k tomu bude stále tlačit. Cílem však je přivést nás k uvědomění si zla, že právě ono je v naší přirozenosti, když si myslíme, že tento svět, ve kterém žijeme je přesně to, co musíme zlepšit. Ale vylepšit svět se nám nepodaří, musíme se nad ním povznést.

Otázka: To znamená změnit sebe ještě v tomhle životě? Přál bych si přesvědčit se o pravdivosti vašich slov.

Odpověď: Nevěřím, že k tomu dojde tak rychle. Ale mně osobně to nevadí. Koho zajímá, kdy se to stane? V jakýchkoliv stavech, do kterých přijdeme, stejně se to stane všem.

Z televizního programu „Novinky s Michaelem Laitmanem“, 15. 10. 2019

Originální článek zde.
[# 256885]

Nastavení komentářů | Share Feedback | Ask a question
"Kabala, Věda a Smysl Života" Komentáře RSS Feed

Předchozí příspěvek:

Následující příspěvek: