Vítejte u strojů?

Poznámka: Mluvil jste o tom, že hodně pracujeme, že nepotřebujeme tolik profesí a mnoho hodin práce. A vy tomu absolutně věříte.

Irina vám píše: „Já tomu stále nerozumím – z čeho žít? Ceny rostou o závod s růstem cen benzínu. Michaela Laitmana si velmi vážím, je příjemné a poučné poslouchat jeho přednášky, ale je to všechno utopie, tohle se v reálném světě neděje. Člověk je od narození společností naprogramován ke studiu a práci. Paraziti, bezdomovci, hendikepovaní – tady je vše jasné, ale ostatní – vítejte u strojů“.

Odpověď: Proč musíme ke strojům? Proč potřebujeme tolik práce?! Abychom to pak vyhodili? Podívej se, co se děje, v procesu a na konci výrobního řetězce. Kolik toho vyhodíme? 60-70% všeho vyrobeného, včetně potravin a tak dále. Co vlastně děláme?! Pustošíme zeměkouli, drancujeme z ní všechno. Jaký to má smysl?!

Kdyby to bylo všechno racionální, pak bych s Irinou souhlasil. Ale dnes už zjišťujeme, že úplně všichni, vydáváme polovinu času, energie, života, na to, co potom vyhodíme! Co děláme?! Znečišťujeme přírodu, vzduch a vše ostatní. Jaký to má smysl?! Raději seď a nic nedělej – to bude rozumnější.

Otázka: Tedy co má člověk dělat, jestli mu nezbývá na živobytí?

Odpověď: K takovému člověku nemám žádné výhrady, ani mu neporadím.

Poznámka: Takže vy mluvíte o úplně jiných lidech, kteří vydělávají a nevědí, proč hromadí.

Odpověď: Přirozeně.

Otázka: To znamená, že zde mluvíme o tom nezbytném. A jak může člověk posoudit: „To je to, co potřebuji, a všechno další je už nadbytečné“?

Odpověď: Obyčejný člověk s tím nemůže nic udělat. Pracuje, dostává téměř minimální mzdu a nemůže to nijak změnit.

Otázka: Na tohoto člověka se neobracíte, aby opustil svou práci?

Odpověď: Ne. Radím mu prostě volit, tam, kde on může ovlivňovat, ovlivnit. A současně přesvědčit ostatní, jak by měl vypadat obyčejný, normální, vyrovnaný život: aby každý pracoval, každý dostával tolik, aby mohl žít, jak se říká, ne víc a ne méně.

Otázka: Co to znamená „ne víc a ne méně“? Co tím myslíte?

Odpověď: Aby každý měl dost na to, co je třeba, dostatečně, ale ne víc než to.

Z TV programu „Novinky s Michaelem Laitmanem“, 4. 10. 2021

Originální článek zde.

[#289781]

Nastavení komentářů | Share Feedback | Ask a question
"Kabala, Věda a Smysl Života" Komentáře RSS Feed

Následující příspěvek: